Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, insanların yaşamlarında karşılaştıkları sorunların çözümüne odaklanan bir terapi yaklaşımıdır. Bu terapi, sorunların çözümüne hızlı bir şekilde odaklanarak, mümkün olan en kısa sürede sonuç almayı amaçlar.

Bu terapi yaklaşımında, terapist ve danışanın birlikte çalışarak, danışanın problemlerini ve hedeflerini belirlemesi, çözüm odaklı stratejiler geliştirmesi ve bu stratejileri uygulaması hedeflenir. Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, hastaya, geçmişte yaşadığı problemlerle değil, şimdiki zamanda karşılaştığı problemlerle ilgili çözümler sunar.

Bu terapi yaklaşımı, bireysel veya grup terapisi şeklinde uygulanabilir. Terapi süreci, danışanın ihtiyaçlarına ve problemlerine göre değişebilir. Terapi, genellikle 10-12 seans sürer ve danışanların hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur.

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, özellikle depresyon, anksiyete, bağımlılık, evlilik ve ilişki problemleri gibi birçok konuda kullanılabilir. Bu terapi yaklaşımı, danışanların problemlerine odaklanarak, kısa sürede sonuç almalarına yardımcı olur ve yaşam kalitelerini arttırmalarına yardımcı olur.

İlgili İçerikler
5767956
Bilişsel Davranışçı
Terapi
Bilişsel Davranışçı Terapi Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), bilişsel psikoloji...
7075719
Psikanalitik / Psikodinamik
Terapi
Psikanalitik /Psikodinamik Terapi Psikanalitik teorilerin kullanıldığı bu...
5767946
Şema
Terapi
Şema Terapi Şema terapi, duygusal ve davranışsal problemlerin tedavisi için...
7066519
Diyalektik Davranış
Terapisi
Diyalektik Davranış Terapisi Diyalektik Davranış Terapisi, özellikle sınır...